Strona główna

#INLOVEWITHSWITZERLAND
Szwajcaria.. gdzie wszystko możesz, ale nic nie musisz

Adwent w Szwajcarii. Zachwyć się klimatem i tradycją

Jolanta Pawnik | 22.11.2016
Obrazek

Tradycja ulicznych targów w kraju Helwetów jest równie długa jak w Niemczech. Przed świętem Bożego Narodzenia miasta i miasteczka prześcigają się w organizowaniu atrakcji dla turystów. Do kalendarza jarmarkowej turystyki na stałe wpisały się targi adwentowe w Bazylei, Zurychu, Bernie czy Lugano. W całym kraju nie znajdziemy chyba miejscowości, która chociaż na jeden dzień nie poddaje się przedświątecznemu klimatowi kupowania i kosztowania.

Jarmark w Bazylei w 2016 roku rozpoczął się 23 listopada, a zakończy 23 grudnia. Nie tylko z tego powodu uważany jest za jeden z najdłuższych w Europie – jarmarkowa przestrzeń ma aż 3 km długości i ciągnie się ulicą Aeschenplatz, przez most na Renie, do Messeplatz. W niepowtarzalnym klimacie milionów świecidełek i choinek można tam podziwiać wszystkie atrakcje Szwajcarii. Organizatorzy zapraszają na jarmark kilkuset wystawców, którzy wprowadzają się ze swoimi towarami do klimatycznych drewnianych domków. Można tam kupić wszystko, co chcielibyśmy przywieźć ze Szwajcarii – od pamiątek po kulinaria.

Na przedświąteczny miesiąc Zurych przekształca się w wielkie jarmarczne miasto. Bożonarodzeniowy asortyment w świątecznej oprawie pojawił się 24 listopada w pięciu różnych miejscach. Największe tłumy gromadzi najciekawszy z jarmarków, a przy okazji jedyny w Europie odbywający się pod dachem - jarmark na głównym dworcu kolejowym. Jego największą atrakcją jest mierząca 15 metrów choinka przyozdobiona kryształami Swarovskiego.
Turyści przebywający przed świętami w rejonie Jeziora Czterech Kantonów nie mogą nie odwiedzić w tym czasie najwyżej położonego jarmarku na szczycie Pilatus 2137 m n.p.m. Dodatkową atrakcją będzie klimatyczna wyprawa na szczyt najbardziej stromą kolejką. No i zachwycające widoki na położone poniżej, czwarte co do wielkości w kraju jezioro. W samej Lucernie, która jest dobrym miejscem wypadowym w inne rejony Szwajcarii Centralnej, także spotkamy na miejskich placach jarmarki świąteczne.

Miłośnicy sielskich klimatów powinni zaznaczyć w swoim kalendarzu wyprawę do Bremgarten. To małe, klimatyczne miasteczko, zamknięte dla samochodów, oddaje na potrzeby jarmarku całe swoje centrum. Impreza trwa tam w 2016 roku od 1 do 4 grudnia. Na ten krótki czas do osady położonej w kantonie Argowia zjeżdża nawet 100 000 osób, a liczba stoisk – ponad 300 – daje możliwości kupienia wszystkiego, czego możemy potrzebować.

Berno, szwajcarska stolica, zachwyca w grudniu pięknie ozdobioną starówką, a starannie zaprojektowane świąteczne kramy pełne są pamiątek i – obowiązkowo – ozdobionych różnymi technikami pierników. Dwa jarmarki w Bernie rozpoczną się 3 grudnia 2016 roku. Największym powodzeniem cieszy się targ na Münsterplatz, usytuowany obok parlamentu. Gromadzi on rękodzieło, bibeloty i sztukę. Drugi targ, na Waisenhausplatz, to miejsce, gdzie zobaczymy więcej prac artystów, pamiątek i świec zapachowych. W obu przypadkach nie zabraknie oczywiście stoisk z kulinariami i grzanym winem.

Berno to nie tylko jarmark adwentowy. To również targ cebulowy, jedyne chyba tego typu wydarzenie na świecie. Rolnicy sprzedają tam plecioną w warkocze cebulę, ale też tradycyjne i oryginalne dania z jej dodatkiem. Targ cebulowy ma w Szwajcarii długą tradycję, Mennica Państwowa wypuściła na rynek specjalną monetę, która honoruje to coroczne listopadowe wydarzenie.

Turyści, którzy będą w grudniu w Gryzonii, nie powinni ominąć krócej trwających jarmarków w tej okolicy. W Davos świąteczni wystawcy pojawią się 3 grudnia 2016 roku. Tydzień później targ odbędzie się w St. Moritz. W położonym w Alpach Walijskich Saas-Fee jarmarczne kramy można będzie podziwiać 16 i 17 grudnia, a w Sion nad Rodanem jarmark rozpocznie się 10 i potrwa do 23 grudnia.

Na mapie Szwajcarii nie znajdziemy przed świętami miejsca, gdzie nie byłoby wydarzeń związanych z adwentem. Nic dziwnego - Szwajcarzy traktują Weihnachtsmarkt jako miejsce spotkań towarzyskich i okazję do pokosztowania tradycyjnych potraw i napitków. Przedświąteczną atmosferą zachwycają się też turyści. Tym bardziej warto wybrać się do tego kraju właśnie na początku zimy. Większość targów świątecznych zakończy się przed Wigilią albo krótko po świętach. Jedynym wyjątkiem jest Lugano, gdzie Natale in Piazza potrwa do 6 stycznia 2017 roku.